Farelerle nasıl mücadele edilir?

ileadmin

Farelerle nasıl mücadele edilir?

Günlük yaşantımızda sıklıkla karşımıza çıkan ev faresi, fındık faresi, lağım faresi, çatı faresi, tarla faresidir. Tüm bu türler insan yaşam alanlarında zaman zaman karşımıza çıkmaktadır ve önlem alınmazsa istilalar gerçekleştirebilirler. Pis alanlarda dolaştıkları için viruslari, mikropları taşıyarak insanlara bulaştırabilirler bu nedenle görüldükleri yerde mutlaka önlem alınmalıdır. Bunun yanı sıra fareler oldukça zeki hayvanlardır. Zaman içerisinde bir çok bilgiyi öğrenip yeni jenerasyonlarına aktarmayı başarmışlardır. Öyle ki insan eli değmiş, insan kokusu sinmiş hiç bir şeyi yemezler. Çünkü bunun büyük ihtimalle zehir olduğunu bilirler.

Farelerin zaman içerisinde bu öğrenme yetenekleri göz önünde bulundurularak yeni jenerasyon fare ilaçları geliştirilmiştir. Bu ilaçlar son derece etkili ve insan, çevre sağlığına son derece duyarlı fare zehirleridir, Fare zehirleri genellikle bir kaç grupta toplanır bunlar; mum fare zehirleri, pasta fare zehirleri, buğday ve pellet fare zehirleridir. Bu ilaçlar son derece etkilidir ve kesin sonuç sağlarlar. Genellikle fare istasyonu denen özel kutularda uygulamayapılır. Bu sayede çevredeki diğer hedef dışı canlıların bıu zehirleri yemeleri engellenmiş olur. Bu fare istasyonları farelerin gireceği şekilde özel yapılardır. Fareler bu yemleri kolaylıkla bulur ve yerler 2-4 gün içerisinde fareler ölürler. Anında ölüm gerçekleşmez bunun nedeni diğer farelerin yemlerin zehirli olduğunu anlamasının önüne geçmektir.

Fare ilaçları olarak birçok firma ve bir çok çeşit piyasada bulunmakla birlikte hepsinden aynı başarılı etkiyi alamayabilirsiniz. Bu nedenle fare nasıl öldürülür sorunuyla uğraşmak yerine profesyonel fare ilaçlama firması ile çalışarak fare problemine kesin çözüm bulabilirsiniz.

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın