gümüş böceği ilaçlama

ileadmin

gümüş böceği ilaçlama

Gümüş Böceği İlaçlama

Gümüş Böceği İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Gümüş Böcekleri Hakkında

gumus-bocegi-ilaclama-antalya

Gümüş böceği küçük omurgasız hayvanlardan, gri (gümüş)renkte olup kanatsız ve canlıları ısırmayan bir haşeredir. Gümüş böceği adını parlak gümüş rengine benzeyen renklerinden alırlar. Gümüş böcekleri vücudu üçgen şeklinde olup baş ve göğüs kısmı geniş, kuyruk kısmına inildikçe daralan böceklerdir.Gümüş böceklerinin derisi katmanlar halindedir adeta merdiven gibi dizilmiştir. Gümüş böceklerinin vücutlarının alt tarafında toplamda 4 çift ayakları vardır.Gümüş böceğini diğer haşere guruplarından ayıran en büyük özellik vücutlarının üçgen şeklinde ve kuyruk kısmında ise 3 adet anten şeklinde çıkıntılarının bulunmasıdır.Gümüş böcekleri yapı olarak farklı boy ve yapıdadırlar. Gümüş böceği boy olarak 2 – 4 cm arasında değişiklik göstermektedir. Renk olarak çok canlı ve parlak renklere sahiptirler.Gümüş böceği sıcaklığı ve nemi seven canlılardır. Gümüş böceklerinin yavrularının gelişimi için neme ihtiyacı vardır. Gümüş böceklerini soğuk havada ve kuru havada pek göremeyiz. Gümüş böcekleri besin olarak evdeki kâğıt ve naylon gibi maddelerden oluşan eşyalara zarar verdiği gibi evdeki tahıl ve besin maddelerine de zarar verirler.

Gümüşcün böceği En çok Nerelerde görülür ve Ürerler?

Gümüşçün olarak da adlandırılan gümüş böceği gider haşereleri arasında yer aldığı için kapalı alanlarda en çok banyo ve mutfak gibi alanlarda görülür. Bunun yanı sıra, su borularının etrafında ya da depolarda da bu haşerelere sıklıkla rastlanır. Naif yapılı bir haşere olan gümüş böcekleri, dokunuldukları anda savunma mekanizması olarak kıvrılır ve bastırıldığında kolayca ölür. Ancak çok hızlı bir şekilde üreyen gümüş böceği ilaçlama yapılmadan yok edilemez. İp, yün ya da pamuktan yapılmış maddelerle beslenebildiği gibi, besin maddelerini de tüketebilen bu haşereler, sağlık açısından olduğu gibi maddi açıdan da zarara sebep olur….

Gümüş böceğine bitkisel çözümler

 • Narenciye kokusu (portakal, mandalina, limon)
 • Lavanta
 • Karanfi
 • Sedir
 • Tarçın
 • Kekik
 • Sabun Kokusu
 • Güneş ışığı
 • Salatalık

Bitkisel İlaçların Hazırlanması

Kekik: Bu otu gümüşçün sevmiyor. Belki de evinizde bu bitkiyi yetiştirebilirsiniz. Böcek sadece evleri sarmaz bazen kitaplıkları d sarıyor. İşte böyle durumlar için kitapların arasına kurutulmuş bitkiler özellikle kekik koymak gerekir.

Gümüş böceği savurucu kesecik yapımı: Lavanta keseciklerini bilirsiniz. Bu tarz kesecikler hazırlayabilirsiniz. İçine neler koyabileceğinizi anlatalım: kurutulmuş lavanta + sedir ağacı kurusu + defne yaprağı + karanfil + çay ağacı yağı.Hazırladığınız bu kesecikleri çekmece ve dolaplarınıza yerleştirebilirsiniz.

Sedir yağı: ile hazırlayacağınız doğal bir ilaç gümüş böceğini evinizden kaçıracaktır. Bunun için sedir yağını su ile sulandırarak evinizde bulunan çatlak ve yarıklara püskürtün. Bu yağın çok hoş kokusu var. Tabii sadece bizler için. Böcekler sedir kokusunu sevmezler. Eskilerden belki hatırlarsınız insanlar evlerinde sedir ağacından yapılmış sandıklar bulundururlardı, çünkü bu bitkinin kokusu böcekleri uzak tutuyor. Düzenli uygulamanız sayesinde gümüş böceklerine onları evinizde artık istemediğinizi belli edebilirsiniz.

Lavanta yağı: bu böceklerin sevmediği bir diğer bitkisel üründür. Eğer bu yağdan hazırladığınız doğal oda spreyini düzenli olarak kullanırsanız bu sevimsiz hayvanları uzak tutmuş olacaksınız.

Gümüş böceği tuzakları: Bu tarz tuzakları gümüşçünlerin sevdikleri gıdalarla hazırlayabilirsiniz. Bir kavanozun içine böceklerimizin sevdikleri gıdaları yerleştiriyoruz. Kavanozun dışına kağıt sarıp böceklerin kolay tırmanmalarını sağlıyoruz. İçeriğe düşen böcekler tırmanıp çıkamayınca orada kalıyorlar. Emin olmak için kavanozun alt kısımlarına vazelin sürüp daha kaygan hale getirebilirsiniz. Benzer tuzakları farklı araçlar kullanarak da hazırlayabilirsiniz.

Gümüş böceği ne sever?

Nişastalı gıdaları tuzaklarda kullanmanız mümkündür.

  • Patates
  • Yulaf Ezmesi
  • Un

Öldürücü gümüş böceği yemleri

Gümüş böceği için hangi doğal ilaçlar kullanılır?

 • Şeker + kabartma tozu: Şekeri seven böcekler bu yemi yedikleri zaman ölürler.
 • Bal: bal kullanarak yapışkan tuzak hazırlanır. Gelen böcekler bala yapışıp ölürler.
 • Borik asit (boraks) + patates: patates ve borik asit karışımı bir yem bu böcekleri öldürür.
 • Pyrethrum tozu. (pire otu): 100 gram kepek, 10 gram şeker, 200 gram su, 5 gr.am Pyrethrum tozu karıştırılır. Bu yemi yiyen böcekler ölür.

Çatlakları yarıkları kapatın. Eğer gümüş böceklerinin nerelerden geldiğini tespit ettiyseniz geldikleri yeri kapatmaya çalışın. Gümüş balığı böceği çok inatçı olabiliyor. Bu yüzden her şeyden önce onlara uygun koşulları ortadan kaldırmaya çalışın. Evinizi havalandırın ve güneş ışığı almasını sağlayın. Ortalıkta yemek artıkları bırakmamaya çalışın. Nem bu böcekler için davetiye çıkaran bir unsurdur. Evinizi kuru tutmaya çalışın.

Gümüş Böceğinden kurtulma yollarıyla ilgili öneri,tavsiyeler veya uzman teknisyenlerimiz tarafından ücretsiz ön inceleme yapılması için

Haşere Kontrol ve ilaçlama Hizmetleri  Türkiye’yi arayın

Acil Haşere Böcek Hattı 7/24

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın