güve ilaçlama

ileadmin

güve ilaçlama

Güve İlaçlama

Güve İlaçlama

Güve, Güve ilaçlama

July 27, 2013, 12:55:11 AM,M/?BL, Medina County, Texas. recorded Biota.

Güve kelebeğe benzeyen, mat renkli bir haşeredir. Yünlü kıyafetlere, kürklere vb. zarar verir. Bedeni sık tüylerle kaplıdır. Bu larvalar yağ, ter gibi maddelerin bulaştığı yapay ya da bitkisel elyaftan dokunmuş kumaşları da yer. Ayrıca buğday ya da tahıl güvesi ( Tinea granella ) buğday, çavdar, arpa ve yulaf gibi bitkilerin tanelerini oyar. Güve yumurtalarını etrafına koza örerek saklar. Belli sıcaklığa ulaşan yumurtalar, açılır ve larvalar çıkar…

Güve yaşadığı alanın şartlarına bağlı olarak senede 5 veya 1 defa üreme ile çoğalabilir. Güvenin etrafına koza örerek sakladığı yumurtalar 6-10 günde olgunlaşır ve güve larvaları çıkmaya başlar. Soğuk olan havalarda güve yumurtalarının açılması uzun sürebilir. Yumurtadan çıkan larvalar 1-1,5 ayda ancak ergin güve olur.

Güvenin pek çok türü bulunmaktadır. Güve yaşadığı alana bağlı olarak değişik isimlerle anılır. İnsanların en fazla karşılaştıkları güve türleri; odun güvesi, deri güvesi, elbise güvesi, tahıl güvesi, halı güvesi, mobilya güvesi vb güveler yakınımızda görebileceğimiz güve türleridir.

Güve çok gelişmiş, radar görevi yapan bir iç kulak yapısına sahiptir. Güve düşmanı olan yarasa hayvanından bu şekilde korunabilir. Güve yarasanın çığlıklarını çok uzak mesafelerden duyar ve sesin geldiği yönün ters yönüne doğru uçar ve kaçar. Güve yarasaya yem olmaktan bu şekilde kurtulur

Güve Böcekleri Hakkında Bilmemiz gerekenler:

Güveler evlerde yaşayan ve kıyafet mobilya gibi kumaşları kemirerek beslenen haşere türüdür. İnsanlara doğrudan bir sağlık problemi oluşturmamaktadır fakat eşyaları kemirerek büyük bir maddi kayba neden olmaktadırlar. Güvelerin yaşadıkları yerler dolap içleri mobilyaların araları olabilmektedirler. Güvelerin karanlık bölgelerde yaşamayı sevdiklerinden dolayı gün ışığını sevmezler. Bu haşereler çoğunlukla kullanılmayan eşya ve kıyafetlerin arasında barınırlar. Güveler doğa ortamında bitki yapraklarıyla beslenirken evlerde yünlü ve pamuklu eşyaları yiyerek beslenirler…

Güvelerin farklı türleri bulunmaktadır ve her güve türünün de farklı zararları bulunmaktadır. Tahıl güvesi, tahta güvesi, salkım güvesi gibi pek çok tür güve bulunmaktadır. Fakat yaygın olarak ve insanlara vereceği zararlar açısından bu üç güve türü oldukça tehlikelidir. Örneğin salkım güvesi tarım ürünleri ile beslenmektedir ve üreticiye oldukça zarar verebilmektedir. Mahsüllerin tarlada bağda bahçede yetişmesi aşamasında bu salkım güveleri ürünler ile beslenerek onlara zarar vermektedir. Bu da tarım üreticisine oldukça fazla maddi zarara neden olmaktadır. Bir salkım güvesinin üremesi 8 ila 10 gün arasında olmaktadır ve her defasında 70 80 yumurta bırakarak oldukça hızlı üremektedirler. Bu nedenle zirai ilaçlama yapılmaması durumunda bu tür haşereler üretilen tarım ürünlerine zarar vermektedirler. Haşere ilaçlama firmaları sayesinde üreticilerin mahsülleri etkin bir şekilde böcek ve haşerelerden arındırılabilmektedir. Haşere ilaçlama şirketleri tarla içerisinde ürünlere zarar vermeden en uygun şekilde ilaçlama işlemini gerçekleştirebilmektedir.

Güveler ile Mücadele / İlaçlama Yöntemleri:

Güve eşyalara ve gıdalara zarar veren bir böcek türüdür. Sürekli giyilmeyen giysiler saklanırken iyi korunmalı, nemli yerlerde saklanmamalıdır. Tavan arası ve merdiven arasında saklanan kıyafet ve eşyaların arasında güve olma ihtimali büyüktür. Tahıl güvesinden korunmak için kuru gıdalar havalandırılmalı, alan ilaçlama yaptırılmalıdır. Güveler uzun süre koza içerisinde saklanabilir.

Güve tarlada açık arazide görülmüşse yâda güve oluşumu engellenecekse püskürtme ilaçlar kullanılmalıdır. Güve iç alanlarda ise kokulu-kokusuz buharlama, sisleme yöntemi ile ilaçlama yapılmalıdır.

Ülkemizde görülen güve çeşitleri:

Tahıl güvesi: Adından da anlaşılacağı üzere tarım ile uğraşan kişilerin başlıca sorunları arasında yer alan tahıl güvesi; ürünlerin içlerini yiyerek kabuklarını bırakarak ürünlerin oluşmasını engelleyerek verimliliği azaltmaktadır. Yumurtalarını tahıl ürünlerinin üzerlerine bırakır. Sıcak iklimin görüldüğü bölgelerde daha çok karşılaşılır. Özellikle mahsullerin toplandığı ambarlarda görülürler. Ülkemizde de hemen hemen her bölgede tarım ile uğraşan kişilerin başlıca sorunları arasında yer almaktadır. Güve ilaçlama ekiplerimiz ile ürünlerinize herhangi bir zarar gelmeden özel olarak Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarımız ile bu böcek türlerinden kurtulmanızı sağlamaktayız.

Zeytin güvesi: Kışın sürekli büyüme halinde olan zeytin güvesi, yaprakları kazarak, yapraklara tünel açarak ilerler. Yine yapraklardan besin ihtiyaçlarını giderir. Bitkilere vermiş oldukları zararlar nedeniyle hem bitkinin kurumasına hem de ekili alanların verimlerini azaltmasına sebep olur. Yılda 3 defa yumurtalama gerçekleştiren zeytin güvesi, yumurtalarını yaprak altlarına saklarlar. Büyük sorunlar oluşturan bu güve türünden kurtulmak güve ilaçlama ile mümkün olacaktır.

Deri güvesi: Her türlü deri yüzeyde bulunan bu zararlı özellikle deri üretimi yapan fabrikalarda çok sık görülmektedir. Deri olan eşyaları kemirerek beslenirler. Güvelerden kurtulma yöntemleri tek başınıza yapıldığında çare olmayacaktır. Bu nedenle profesyonel yardım alınması gerekmektedir.

Halı güvesi: Halı içlerinde bulunan ve maddi zarar oluşturan eşyaları kemirerek beslenmesini sağlayan halı güvesi; halk arasında kürk güvesi olarak da adlandırılmaktadır. Eşyaların aralarına yuva yaparak çoğalırlar. Eşyalarda delikler oluşmasına neden olurlar. Kıyafetlerin ve tüm tekstil ürünlerinin detaylıca ilaçlama işleminden geçirilmesi gerekmektedir

Salkım güvesi: Diğer güve çeşitleri arasında yapı olarak en küçük olanı salkım güvesidir. Yumurtadan çıktıklarında 1 mm kadar olan haşere ergin dönemde ortalama 10 mm kadardır. Rengi sarımtırak olup baş bölümü açık kahvedir. Üzüm, kiraz, dut, elma, armut ve kayısı gibi meyve ağaçlarından sıklıkla görülmektedir. Bahçelerinde meyve ağacı olan kişiler güve ilaçlama şirketleri ile görüşerek ilaçlama yaptırarak bu zararlılardan kurtulmaktadırlar.

Odun güvesi: Mobilya, tahta, ağaçtan olan eşyalara zarar verir. Tahtadan ve ağaçtan olan eşyalarınızı kemirir, eşyaların çürümesini, zarar görmesini sağlar. Odun güvesi insanları ısırarak zarar vermez eşya ve yiyeceklerin zarar görmesine neden olur.

Candemir İlaçlama Şirketi olarak sizin için gerekli olan en kısa zamanda, acilen ve etkili İlaçlama için sizlere bir telefon kadar yakınız.

Güve Böceğinden kurtulma yollarıyla ilgili öneri,tavsiyeler veya uzman teknisyenlerimiz tarafından ücretsiz ön inceleme yapılması için

Haşere Kontrol ve ilaçlama Hizmetleri  Türkiye’yi arayın

Acil Haşere Böcek Hattı 7/24

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın