tahtakurusu ilaçlama

ileadmin

tahtakurusu ilaçlama

Tahtakurusu İlaçlama

Tahtakuruları & Tahtakurularının Isırması

Tahtakuruları Türkiye’de ve dünyanın her tarafında bir sorun haline gelmektedir.Kolayca yayılırlar ve tahtakurusu sayısındaki hızlı büyümeyle sonuçlanan bu istilayla baş etmek zordur.Bu sorunun üstesinden gelmenin en önemli yolu, tahtakurularıyla ilgili bir farkındalık oluşturmak, tahta kurularından kurtulmanın yol ve yöntemlerini bilmek ve tespit edilir edilmez en acil bir şekilde üstesinden gelmektir.

Tahtakurularını Tanıma

Yetişkin tahtakuruları 5 mm uzunluğundadır. Beslenmeden önce, düzleştirilmiş oval şekilde ve açık kahverengidirler, ancak beslendikten sonra daha yuvarlak ve koyu bir görüntü alırlar.Gece ortaya çıkarlar ve vücut ısımız ve nefesimizdeki karbon dioksit onları bize çeker.Genellikle yatak odasında bulunurlar ancak gün boyunca çatlak ve yarık yerlerde gizlenirler.

Tahtakurularının bulunduğu yerler:

Yatakların/Döşeklerin ek yerleri.

Yatak pervazındaki yarıklar.

Yatağı çevreleyen mobilyanın arkasında (özellikle karyolanın başucundaki tahta).

Duvarların yerle/zeminle buluştuğu yerler.

Daha yerleşik olan türler, tahtakurusu pisliğinden/dışkısından yatağın/döşeğin koyu veya siyah olarak lekelenmesiyle ilgilidir.Yerleşik tahtakuruları, salgılarından çıkan kötü kokuyla belirgindirler.

Tahtakurularının Etkisi

Tahtakurusu ısırmasından endişe mi ediyorsunuz?

Tahtakuruları insanların ve diğer memelilerin kanıyla beslenir.Tahtakurularının hastalık bulaştırma ihtimali olmasına rağmen, bu durum çok nadirdir. Ancak, en büyük sorun, tahtakurusu ısırmalarının neden olduğu tahriş ve sıkıntıdır. Tahtakuruları bir uzva zarar vermez/acıtmaz. Rahatsızlığa neden olan ve vücudun tepkisinden kaynaklanan kaşıntı tek sorundur. Isırmaların üstesinden gelinmesi tahrişi dindirir, ancak, tahtakurularında çoğu zaman görülen bir durum olarak, çok sayıda ısırma meydana geldiğinde hala çok rahatsız edici olabilir.Çok sayıda ısırma ve tahtakurularıyla temas, kaşıntılı tahrişe veya egzemaya neden olabilir.

Tahtakurusu Isırmaları

Tahtakurusu ısırmaları, ısırırken kurbanına haber vermez. Bu ısırmalar vücudun herhangi bir yerinde olabilir, ancak çoğunlukla deri yakınındaki kan damarlarına yakındır.Tek bir tahtakurusu aynı bölgeyi birden fazla ısırabilir. Ancak, vücudun farklı bölgelerindeki ısırıklar, birkaç tahtakurusu tarafından ısırıldığını gösterir.Tahtakurusu istilasının ilk anlarında, kurban, ısırıklara karşı bir duyarlılık göstermeyebilir ve kaşınma hissi oluşmayabilir.Ancak, çarşaflara düşen küçük kandamlacıkları tahtakurusunun varlığını gösterir.

Yumurtalarını gözden uzak, kuytu yerlere bırakırlar. Bu durum mücadeleyi zorlaştıran önemli faktörlerden biridir.

Tahtakuruları genelde gececidirler, gündüzleri duvar ve tabanlardaki yarık ve çatlaklar, dolap ve mobilya altları gibi karanlık ve kuytu yerlerde saklanır.

Tahtakurusu Isırıklarının Tanınması

Vücutlarımız çok farklı tepkiler verdiği için, ısırıktan tahtakurularını tanımak zordur.Isırıklara tahtakurularının neden olup olmadığını tespit etmek için, ısırığın etraflı bir şekilde incelenmesi, ısırmanın ne zaman gerçekleşmiş olabileceği ve diğer faktörlerin göz önüne alınması daha önemlidir.

Tahtakurusu İstilasının Kaynağı

ahtakuruları genellikle elbiseler üzerinde veya mobilya içinde taşınarak eşyaya girer.En yaygın tahtakurusu kaynağı istilanın olduğu bir otelde kalmaktır. Tahtakuruları veya yumurtaları elbiselere veya bavullara girerler ve daha sonra evlere taşınırlar.Bir otelde kalırken tahtakurularıyla ilgili belirtiler varsa, ve özellikle uyurken ısırma meydana gelirse veya yatak çarşaflarında kan lekeleri görülürse, eve getireceğiniz eşyalar konusunda çok dikkatli olun.Risk ve tehlikeyi değerlendirmesi için otel yönetimine başvurun-güvenilir olmasını sağlamak için, elbiseleri yıkayıp ütüleme, buharla dezenfekte etme ve işlemde geçirme gerekli olabilir.

Tahtakurularının Yayılmasına İzin Vermeyin

Eğer evinizde tahtakurusu istilası varsa, elbiseleri, bavulları veya mobilyayı otellere veya arkadaşlarınızın ve ailenizin evlerine götürerek tahtakurusu yayılma risk ve tehlikesi oluşturmayın.Tahtakuruları, ayrıca, duvar veya yer/zemin boşluklarından bitişikteki eşyalara da geçebilirler. Eğer evinizde tahtakurusu varsa ve bir dairede veya teraslı bir mülkte oturuyorsanız, komşularınıza düşünün ve derhal harekete geçin

Tahtakurularından Kurtulma Yolları

Tahtakurularını toptan yok etmek çok zor olabilir.Yüksek seviyede hijyen, dip temel temizlik ve amatör böceksavarların kullanılması, tahtakurusu sayısını kontrol altında tutmaya yardımcı olur, ancak profesyonel bir müdahale, tüm sürüyü/ istilayı toptan yok etmek için gereklidir.CAndemir Haşere Kontrol, evdeki tahtakurularından kurtulmak için çağrı hizmeti sunmaktadır. candemir ilaclama, ayrıca, eğer risk varsa, tahtakurularıyla ilgili olarak mobilyaları da bakmaktadır. Hizmetimiz hızlıdır, etkindir ve aileniz ve evcil hayvanlarınız için en yüksek düzeyde güvenlik sunmaktayız.Tahtakurularından kurtulma yollarıyla ilgili öneri,tavsiyeler veya uzman teknisyenlerimiz tarafından ücretsiz ön inceleme yapılması için

Haşere Kontrol ve ilaçlama Hizmetleri  Türkiye’yi arayın

Acil Haşere Böcek Hattı 7/24

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın